Mekatronik

Programın Amacı:
Mezunlarımız otomotiv endüstrisi, endüstriyel otomasyon, hareketli robot sistemleri, ev otomasyonu  gibi sektörlerde kurulum işletme ve bakım yapmak üzere teknik eleman olarak çalışma imkânı bulmaktadırlar. Nitelikli ara elemanların yetiştirilmesine yönelik bir meslek eğitimi için bütün meslek dersleri laboratuar uygulamalarıyla desteklenmektedir. Misyonumuz sanayinin istediği, Mesleki Yeterlilik Kurumunun yayınladığı 5.seviye niteliğine uygun tam donanımlı teknik elemanları yetiştirmektir.


Gereken Nitelikler:
Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından belirlenen yönetmelikler çerçevesinde, bu programa öğrenci kabulü ÖSYM olarak adlandırılan merkezi sınav sistemi ile yapılmaktadır. Öğrenciler, öğrenim görmek istedikleri program tercihlerini bildirdikten sonra bu sınavdan aldıkları puana göre Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından ilgili programlara yerleştirilmektedir.


Mezuniyet Koşulları ve Derecesi:
Programı başarıyla tamamlayan mezunlar MEKATRONİK TEKNİKERİ olmaya hak kazanır ve Mekatronik Teknolojisi programı önlisans diploması alır. En az 120 AKTS lik dersi başarıyla tamamlayan öğrenciler önlisans derecesi almaya hak kazanırlar. Öğrencilerin mezuniyet öncesinde (30 iş günü) endüstriye dayalı eğitimi başarıyla yapmaları gerekmektedir.

Mezunların İş Bulma Olanakları:
Mekatronik sektöründe mal/hizmet üreten firmalar ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarda istihdam edilirler.  Mezunların çalışabilecekleri bazı iş imkânları;

- Elektronik Otomasyon Firmaları,

- Cihaz geliştirmekle uğraşan ARGE firmaları,

- Test ve kontrol şirketleri,

- Elektronik güvenlik sistemleri geliştiren şirketler,

- Otomobil parçası üreten fabrikalar,

- Otomobil üreten fabrikalar,

Bilgisayar servis şirketleri,

- Hidrolik Pnömatik devre tasarımı firmaları,

- Robot bakım ve onarım firmaları,

Havacılık bakım hizmeti veren firmalar.

Program hakkında ve Okutulan Dersler hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.


Program Akademik Personeli:
Öğr.Gör. Suat KOÇOĞLU
Öğr. Gör. Zeynep İLKILIÇ
Öğr. Gör. Ahmet DALKIN